Pevnostní brány
Bohušovická brána.
Pohled od Bohušovic.
Na jižní straně pevnosti, souběžně se silnicí vedoucí z Terezína do Bohušovic, stávala další pevnostní brána – Bohušovická (dříve též Pražská brána). Tato brána byla vzhledově značně odlišná od ostatních bran. Přesto byla její základní stavební koncepce stejná. Středem procházela hlavní brána (pro povozy) a po levé straně byl průchod pro pěší. Po pravé straně byl pouze náznak dveří (pro souměrnost stavby). Její čelní stěna byla vybudována z pískovcových kvádrů, doplněných štukovou výzdobou.
Postupem času začala narůstat frekvence dopravy, v průběhu desetiletí přestala pevnost sloužit svému účelu a brána byla v roce 1898 stržena. Do dnešního dne se zachovala pouze část staveb, které byly její součástí. Jedná se o budovy strážnic po obou stranách cesty.
V době druhé světové války se zde psala jedna z mnoha smutných epizod města Terezín. Právě v místech, kde se nacházela Bohušovická brána, byla v roce 1944 vybudována železniční vlečka vedoucí z Terezína na nádraží v Bohušovicích. Před zbytky pevnostní brány je doposud část kolejí a výhybka, po které přijížděly vlaky z několika zemí okupované Evropy s tisíci vyhnanců židovského původu. A odtud odjížděly transporty plné lidí, jejichž cílové stanice ještě dnes vyvolávají mrazení – Osvětim, Treblinka, Belžec…
Zbytky strážnic Bohušovické brány.
Zbytky strážnic Bohušovické brány.
Jediné zachovalé pozůstatky Bohušovické brány – vstupy do
strážnic.
Kasematní místnosti strážnic Bohušovické brány.
Stropem strážnice je proražen větrací otvor kruhového průřezu.
Naposledy upraveno 20. 12. 2012